Debriyaj Baskı Balata Değişimi

Volkswagen Audi Seat Skoda Özel Servisi

Baskı Balata Değişimi

Debriyaj; manuel şanzımanlı araçlarda, şanzımanla motor arasındaki kavramayı ayıran ve vites değiştirmeye yarayan kısımdır. Otomatik vitesli araçlarda bu işlem şanzımanın elektronik beyni tarafından kontrol edilir.

Öncelikle debriyajın doğru çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun için önce araç kısa bir rota üzerinde kullanılarak debriyaj sisteminin ısınması sağlanır. Isındıktan sonra, sabit konumdayken motoru rolantide çalıştırılıp, debriyaja full basılıyken geri vitese takılıp takılmadığı kontrol edilir. Takılabiliyorsa sorun yok demektir. Ayrıca araç rolantide çalışıyorken ve el freni de çekiliyken debriyaja basılı bir şekilde en yüksek vitese atılıp debriyaj bir anda çekilir. Araç durduysa sorun yok demektir. Bu sayede debriyajda kaçırma var mı yok mu o kontrol edilmiş olur.

Debriyaj Baskı Balata Seti Nasıl Değişir?

Debriyaj sökülmesi için öncelikle Şanzımanın sökülmesi gerekmektedir. Şanzıman söküldükten sonra debriyaj seti çıkarılır. Ardından sırayla volan dişlisinin ve şaft contasının da sökülüp durumlarının kontrolü gerekmektedir. Kontrol edilen şaft contası ve volan dişlisi de duruma göre değiştirilerek veya temizlenerek yerine takılır. Yeni aldığımız debriyaj setinin üzerindeki koruma tabakası silinir ve hiçbir şekilde üzerinde kir olmamasına dikkat edilir. Debriyaj diski hazırlandıktan sonra yerine monte edilmeye hazırdır. Geri yerine takılan ve civataları sıkılan debriyaj setinin, merkezleme mili kullanılarak yeri ayarlanır. En son merkeze yağ sürülüp fazlası alındıktan sonra şanzıman üzerinde bulunan debriyaj rulmanı kontrol edilir. Değişimi veya bakımı yapıldıktan sonra söküldüğü sırayla yerine takılır. Son aşamada şanzıman debriyajın olduğu bölgeden motor bloğuna montajı dikkatli ve zarar vermeyecek şekilde yapılır. Şanzıman sisteminin montajı yapıldıktan sonra debriyaj kablosunun ayarlanması ve hidrolik yağı konur. Havası alınır. Debriaj değişim işlemi tamamlanmıştır ve deneme sürüşü yaparak bir problem olup olmadığı kontrol edilebilir.

Debriyaj baskı balata seti değişimi ile aracınızın kavramasını korumak mümkündür.  Kullanılan malzemenin kalitesi oldukça önemlidir. Bu nedenle baskı balata değişimi işlemini profesyoneller tarafından yaptırmak önemlidir. Aracınızın debriyaj baskı balata seti değişim zamanı geldiğinde güvenilir hizmet almak için Çağ Oto'yu tercih edebilirsiniz.

Zamanında değiştirilen debriyaj baskı balata seti gelecekte sürücüleri yüksek tamir maliyetlerinden korur. Ayrıca Çağ Oto'ya gelerek baskı balata setinde yıpranma, eskime ve hasarların olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

Servis Hizmeti Sunduğumuz Araç Modelleri

Volkswagen Arteon

Volkswagen Arteon

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf

Volkswagen Polo

Volkswagen Polo

Volkswagen T-Roc

Volkswagen T-Roc

Volkswagen Tiguan

Volkswagen Tiguan

Volkswagen Touraeg

Volkswagen Touraeg

Skoda Fabia

Skoda Fabia

Skoda Octavia

Skoda Octavia

Skoda Superb

Skoda Superb

Skoda Karoq

Skoda Karoq

Skoda Kodiaq

Skoda Kodiaq

Seat Leon

Seat Leon

Seat Ibiza

Seat Ibiza

Seat Ateca

Seat Ateca

Seat Arona

Seat Arona

Audi A3

Audi A3

Audi A5

Audi A5

Audi A4

Audi A4

Audi A6

Audi A6

Audi A7

Audi A7

Audi Q2

Audi Q2

Audi Q3

Audi Q3

Audi Q5

Audi Q5

Audi Q7

Audi Q7

Audi Q8

Audi Q8

Volkswagen Jetta

Volkswagen Jetta

« »

Mobil Destek Numaramız

(0532) 213 85 35

E-Posta Adresimiz

info@cagoto.com.tr

Whatsapp Destek Hattı

(0533) 166 17 02

Çalışma Saatlerimiz:

Pazartesi - Cumartesi: 08.30 - 18:30

Pazar: Kapalı

Telif Hakkı © 2021 Çağ Oto Bakım. Tüm Hakları Saklıdır.

Web Geliştirici: İsmail AYDIN