Fren Tamir ve Bakımı

Volkswagen Audi Seat Skoda Özel Servisi

Fren Tamir ve Bakımı

Fren sistemi, fren pedalından başlayarak lastiklere kadar uzanan ve bu yollara hareketi ileten bir sistemdir. Frene basıldığında aracın düzgün bir şekilde durmasını fren diskleri sağlar. Fren balataları, fren disklerine sürtünür. Disklere sütünen fren balataları aracın doğrusal bir yolda, savrulmadan durmasını ve yavaşlamasını sağlar. Bu nedenle güvenli bir sürüş için otomobilde disk bakımı oldukça önemlidir.

Fren Diskleri Ne Zaman Değiştirilir?

Fren disklerinin ömrü sürücülerin otomobili kullanım şekli ve sıklığına göre değişir. Genellikle fren diskleri periyodik bakım dönemlerinde değiştirilmelidir. Ancak aracın kullanım alanına göre disk değişimi işlemi daha erkene alınabilir. Fren diskinde sorun olup olmadığını anlamak için bu alanda profesyonel olarak çalışan bir ekipten destek almak önemlidir.

Çağ Oto; eğitimli ve deneyimli ekibi ile Volkswagen, Skoda, Seat ve Audi marka araçlarınız için fren sistemindeki ihtiyaçlarınıza güvenilir çözümler sunmaktadır.

Fren Diskinden Ses Gelmesi

Aracınızın fren disklerinden ses gelmesi fren balatalarının diskleri zorladığı anlamını geliyor olabilir. Fren disklerinden ses gelmesi disklerin yamulmasından kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda araç seyir halindeyken frene basıldığında araç titrer ve balatalardan ses gelir. Fren yaparken balatalardan ses gelmesi durumunda mutlaka gerekli kontroller yapılmalıdır. Fren disklerinde bir sorun, araç seyir halindeyken frene basıldığında fren pedalının titremesi şeklinde de kendini gösterebilir. Fren pedalının titremesi ile birlikte frene basıldığında, frenlerden ses gelmesi de mümkündür.

Fren Balatası Ne Zaman Değişir?

Otomobilin fren balataları aracın kullanım sıklığına ve şekline göre değişebilecek periyotlarda kontrol edilmelidir. Normal şartlarda fren balataları periyodik bakım süreçleri içerisinde kontrol edilir ve değişmesi gerekiyorsa sürücüler bilgilendirilir. Ancak bazı durumlarda aracın fren balataları daha sık kontrol edilmelidir. Yol ve arazi şartları ve aracın kullanım alanı, fren balatalarını daha sık periyotlarda kontrol edilmesini gerektirebilir. Aracın seyir halindeyken ne kadar sıklıkla frene basılarak durdurulduğu ve frene sert veya yumuşak basmak gibi etkenler balata değişimi gerektirebilir.

Fren balatasının ömrü bittiyse bazen seyir halindeki aracın frenine basıldığında ortaya çıkan tepkilerle kendini gösterebilir. Bazen de otomobilin fren balataları uzman gözü ile değerlendirilmelidir.

Fren Balatalarının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araba balata değişimi otomobilin güvenli bir şekilde yavaşlaması, frene basıldığında sağa sola savrulmaması ve aracın kontrollü bir şekilde durması için oldukça önemli bir işleve sahiptir. Oto balataları bittiğinde frene basma esnasında sürtünme veya çizilmesi sesi gelir. Rahatsız edici bir sesin haricinde frene basıldığında otomobil anında tepki göstermiyorsa, yavaşlaması ve durması zaman alıyorsa araç balata değişimi zamanı gelmiş olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden profesyonel bir göz ile aracın balatalarının kontrol edilmesi ve gerektiği durumlarda değiştirilmesi önemlidir.

Fren Hidroliği Nedir?

Fren hidroliği aracın fren pedalına basıldığı anda yavaşlama ve durma hareketini aracın 4 tekerleğine taşıyan bir çeşit sıvıdır. Fren hidroliği otomobilin tüm tekerleklerine aynı anda fren basıncının iletilmesini sağlayan, aracın tüm fren sistemini kaplayan ve fren yapıldığında balataların diskleri sıkıştırma vasıtasıyla aracın kontrollü bir şekilde durmasını sağlayan bir sıvıdır.

Fren hidroliğinin otomobilin güvenli bir şekilde durması için önemi büyüktür. Tüm fren sistemi boyunca aracın yavaşlama ve durma refleksini tekerleklere eş zamanlı olarak taşıyan fredroliği hayati öneme sahiptir.

Fren hidroliği ne zaman değişir?

Fren hidroliğinin azalması yada bitmesi durumunda otomobilin durması mümkün olmaz. Bu nedenle fren hidroliği seviyesi her zaman dikkatli olunması gereken bir konudur. Aracın fren hidroliğinin azalması durumunda otomobil uyarı verebilir. Normal şartlarda ortalama iki yılda bir fren hidroliğinin değiştirilmesi önerilmektedir.

Fren hidroliği aracın durması için hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle periyodik bakım süreçlerinde fren hidroliği mutlaka uzmanlar tarafından kontrol edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Periyodik bakım sayesinde ilerleyen süreçlerde fren hidroliğinde ortaya çıkabilecek sorunlar önceden tespit edilebilmektedir.

Fren hidroliğinin seviyesi azalırsa ne olur?

Fren hidroliğinin seviyesinin azalması oldukça teklikeli bir durumdur. Hidroliği önemli ölçüde azalmış olan otomobilin fren sistemi ile durması mümkün olmaz. Bu nedenle fren hidroliği seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir.

Fren hidroliğindeki borularda meydana gelen çatlak ve yırtılmalar nedeniyle fren hidroliği azalabilir. Fren sistemindeki arızalanmalar ve bağlantı noktalarının gevşemesi de fren hidroliğinin azalmasına neden olabilir. Böyle durumlarda mutlaka AUTO KING noktalarında alanında uzman kişiler tarafından gerekli kontrol ve bakımlar mutlaka yapılmalıdır.

Farklı fren hidrolikleri karıştırılır mı?

Otomobil sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında kullanılacak fren hidroliğinin kalitesi ve araç için uygun olup olmadığıdır. Fren hidroliği için otomobil üreticileri tarafından belirtilen kriterlere uyulması oldukça önemlidir. Farklı fren hidrolikleri karıştırılarak kullanıldığında otomobil fren sistemi için bu durum daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Servis Hizmeti Sunduğumuz Araç Modelleri

Volkswagen Arteon

Volkswagen Arteon

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf

Volkswagen Polo

Volkswagen Polo

Volkswagen T-Roc

Volkswagen T-Roc

Volkswagen Tiguan

Volkswagen Tiguan

Volkswagen Touraeg

Volkswagen Touraeg

Skoda Fabia

Skoda Fabia

Skoda Octavia

Skoda Octavia

Skoda Superb

Skoda Superb

Skoda Karoq

Skoda Karoq

Skoda Kodiaq

Skoda Kodiaq

Seat Leon

Seat Leon

Seat Ibiza

Seat Ibiza

Seat Ateca

Seat Ateca

Seat Arona

Seat Arona

Audi A3

Audi A3

Audi A5

Audi A5

Audi A4

Audi A4

Audi A6

Audi A6

Audi A7

Audi A7

Audi Q2

Audi Q2

Audi Q3

Audi Q3

Audi Q5

Audi Q5

Audi Q7

Audi Q7

Audi Q8

Audi Q8

Volkswagen Jetta

Volkswagen Jetta

« »

Mobil Destek Numaramız

(0532) 213 85 35

E-Posta Adresimiz

info@cagoto.com.tr

Whatsapp Destek Hattı

(0533) 166 17 02

Çalışma Saatlerimiz:

Pazartesi - Cumartesi: 08.30 - 18:30

Pazar: Kapalı

Telif Hakkı © 2021 Çağ Oto Bakım. Tüm Hakları Saklıdır.

Web Geliştirici: İsmail AYDIN